გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ნოდარ დუმბაძე „ხაზარულა“
|
სწავლების საფეხური
|
Iსაფეხური
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში 25 მოსწავლეა. განსაკუთრებული მიდგიმის საჭიროების მოსწავლეები
არ არიან.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეებს
უვითარდებათ
კითხვის,
ტექსტის
გაგების
გააზრების
, მსჯელობის,
შეფასების,
გეგმის
შედგენის,
ჯგუფური
მუშაობის
უნარჩვევები
|
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
|
ლიტერატურული
ტექსტის
კითხვა და ანალიზი ტექსტის მონაკვეთებად დაყოფა და დასათაურება.
მხატვრულ
ხერხებზე
დაკვირვება
.მოკლე
შინაარსის
გადმოცემა,
კორექტირება
და
თვითშეფასება. დიალექტიზმებზე დაკვირვება. სხვადასხვა
პირში
თხრობა.
|
წინასწარი ცოდნა
|
|
შეფასების საგანი და
პროცედურები
|
აქტივობა
1.მისალმება
და
მოსწავლეთა
დასწრების
აღრიცხვა.აქტივობა2.მასწავლებელი
კლასს
ყოფს
ჯგუფებად
და
ავალებს
გაიხსენონ,
რა
იციან
ნოდარ
დუმბაძის
შესახებ
მოსწაბლეთა დახმარებით შეივსება გონებრივი
იერიშის
რუკა
. აქტივობა3.მასწავლებელი სვამს კითხვას; როგორია ბებერი ხე მათი წარმოდგენით ცოდნის კონსტრუირება
13 წთ
აქტივობა
4 ტექსტის კომენტირებული კითხვა და ანალიზი
უცხო
სიტყვების ახსნა.
კითხვა-პასუხი;.
1 რა
პერიოდია
აღწერილი
ტექსტში?
საიდან
ჩანს? 2.რა არის ხაზარულა? 3.როგორ აღწერს მწერალი
ვაშლის
ხეს
? 4.რას სთხოვს ბებია შვილისვილს /? 5.როდის აშინებენ ხეს?
6როგორ
არის
აღწერილი
ხის
შეშინება//?
აქტივობა
5 .ტექსტის ჩუმი კითხვა და
გეგმის
შედგენა
7 წ
თ. მოსწავლეებიჩუმად კითხულობენ ტექსტს ,,ყოფენ
მას
ნაწილებად
და
ადგენენ
გეგმას. გეგმის
მიხედვით
გადმოსცემენ
ტექსტის
ცალკეული
ნაწილების
შინაარსს. აქტივობა6. ტექსტის გააზრება და შეფასება 5 წთ. 1.ბებია იყპ სოფლის სურნელად აყვავებული და დაღვრილი.
თქვენი
აზრით,
რა
სურნელზე
მიგვინიშნებს
მწერალი,
რისი
სუნი
ასდიოდა
ბებიას? 2 .რატომ გახდა ავტორი სოფლის ხიზანი? 3.რატომ იცინის
ბიჭი ბებოს თხოვნაზე შეაშინოს ხაზარულა? 4.რა არის ხაზარულას თრთოლის მიზეზი?აქტივობა7. ენობრივ მასალაზე
დაკვირვება,
სხვადასხვა
პირში
თხრობა
8 წთ. 1ვინ
გადმოგვცემს
ტექსტში
აღწერილ ამბავს?
2.რომელ
პირში
გადმოგვცემს? 3.რატომ მიმართავს ამ ხერხს? 4. რომელ ნაცვალსახელს იყენებს? 5 სხვას რომ მოეყოლა რომელ პირში იქნებოდა
თხრობა?
7.მოძებნეთ
და
წაიკითხეთ
დიალოგი.
გადმოეცით
მისი
შინაარსი
მე-3
პირში 8 რა არის დიალექტი? მოძებნეთ
დიალექტები.
სახელმძღვანელო,
რვეული
, საწერ-კალამი,
მწერლის
სურათი,
დაფა
.
|
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, დაფა, კომპიუტერი, პროექტორი,
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
პროვოცირება
5წთ.
აქტივობა
5 .ტექსტის ჩუმი კითხვა და
გეგმის
შედგენა
7 წ
თ. მოსწავლეებიჩუმად კითხულობენ ტექსტს ,,ყოფენ
მას
ნაწილებად
და
ადგენენ
გეგმას. გეგმის
მიხედვით
გადმოსცემენ
ტექსტის
ცალკეული
ნაწილების
შინაარსს. აქტივობა6. ტექსტის გააზრება და შეფასება 5 წთ. 1.ბებია იყპ სოფლის სურნელად აყვავებული და დაღვრილი.
თქვენი
აზრით,
რა
სურნელზე
მიგვინიშნებს
მწერალი,
რისი
სუნი
ასდიოდა
ბებიას? 2 .რატომ გახდა ავტორი სოფლის ხიზანი? 3.რატომ იცინის
ბიჭი ბებოს თხოვნაზე შეაშინოს ხაზარულა? 4.რა არის ხაზარულას თრთოლის მიზეზი?აქტივობა7. ენობრივ მასალაზე
დაკვირვება,
სხვადასხვა
პირში
თხრობა
8 წთ. 1ვინ
გადმოგვცემს
ტექსტში
აღწერილ ამბავს?
2.რომელ
პირში
გადმოგვცემს? 3.რატომ მიმართავს ამ ხერხს? 4. რომელ ნაცვალსახელს იყენებს? 5 სხვას რომ მოეყოლა რომელ პირში იქნებოდა
თხრობა?
7.მოძებნეთ
და
წაიკითხეთ
დიალოგი.
გადმოეცით
მისი
შინაარსი
მე-3
პირში 8 რა არის დიალექტი? მოძებნეთ
დიალექტები.
|
понедельник, 30 мая 2016 г.
ნოდარ დუმბაძე ხაზარულა
Подписаться на:
Сообщения (Atom)